Solec-Zdrój to urocza miejscowość uzdrowiskowa położna w województwie świętokrzyskim. Malownicza lokalizacja na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej oraz obecność słonych źródlisk przyciągają tu wielu kuracjuszy i turystów.

Solec-Zdrój – atrakcje turystyczne we wsi i okolicy

Do największych atrakcji turystycznych Solca-Zdrój zaliczają się:

 1. Tężnia.
  To dzięki niej we wsi powstał park zdrojowy – prace nad nim zakończono niedawno. Poprzedni park został zlikwidowany – pozostał po nim piękny drzewostan, na który składają się m.in. gatunki egzotyczne. Obecny park zajmuje teren 2,5 ha, a tężnia solankowa znajduje się w jego centrum
 2. Kompleks uzdrowisk.
  Zespół uzdrowisk XIX-wiecznych i z I poł. XX w. wyróżnia się pięknym stylem architektonicznym. Niektóre z tych obiektów czynne są do dzisiaj – można wykupić w nich noclegi. W skład tego wyjątkowego kompleksu wchodzą: pawilon kąpieli mułowych powstały w latach 1932-1934, łazienki z lat 1922-1926, willa „Irena” z 1911 r., willa „Prus” z lat 1903-1908, pensjonat „Jasna” z 1907 r., stróżówka z 1907 r. pełniąca aktualnie funkcję pawilonu parkowego, pensjonat „Jasna” z 1907 r., sanatorium „Świt” z 1875 r. oraz założenie parkowe z XIX i XX w.
 3. Nowy kościół św. Mikołaja.
  Świątynia wzniesiona w latach 1937-1939 powstała w miejscu starego obiektu budowanego na przestrzeni XIV-XV w. W środku znajdują się m.in. tablice pamiątkowe dedykowane Janowi Pawłowi II czy żołnierzom Batalionów Chłopskich.
Nowy kościół św. Mikołaja.
Henryk Bielamowicz
 1. Zabytkowy cmentarz parafialny z I poł. XIX w.
 2. Zalew.
  Ten zbiornik retencyjno-rekreacyjny położny jest tuż przy parku zdrojowym. W upalne dni letnie gromadzi się tutaj mnóstwo ludzi szukających ochłodzenia.
 3. Baseny mineralne.
Solec-Zdrój baseny mineralne
Henryk Bielamowicz
 1. Kościół św. Stanisława w Świniarach.
  Dla osób odwiedzających Solec-Zdrój atrakcje w okolicy mają duże znaczenie. Z pewnością warto zobaczyć kościół św. Stanisława w Świniarach słynącego z drewnianych zdobień barokowych i XVIII-wiecznej ambony.
 2. Rezerwat Przyrody Przęślin.
  Jeśli ktoś jest miłośnikiem przyrody, powinien koniecznie udać się do Rezerwatu Przyrody Przęślin zlokalizowanego na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Można tutaj podziwiać wiele rzadkich gatunków roślin jak np. miłek wiosenny czy gęsiówka uszkowata.
 3. Pałac w Kurozwękach.
  Jest to zamek rycerski często określany mianem Małego Wawelu. Powstał w II poł. XIV w. Dziś udostępniony jest zwiedzającym.
Pałac w Kurozwękach

Solec-Zdrój – atrakcje dla dzieci

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, Solec-Zdrój i okolice mają sporo interesujących propozycji – również dla dzieci. Milusińscy na pewno będą zachwyceni wizytą w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie nieopodal Solca. Spodoba im się też w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie jest także JuraPark Bałtów, gdzie na odwiedzających czekają wielkie figury przedstawiające dinozaury. Z kolei po Solcu-Zdrój można przejechać się meleksem, co zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Meleksy są dostępne w różnych punktach, więc nie ma problemu z ich wypożyczeniem. Warto sprawdzić Solec-Zdrój noclegi w apartamentach i kwaterach „Róża wiatrow Solec-Zdrój”.

Share: