Mosty kolejowe w stańczykach są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Zostały wzniesione na początku XX wieku, a ich budowa została zakończona w roku 1919. Mosty kolejowe stanowiły ważny element komunikacyjny łączący Gołdap z Żytkiejmami. Obecnie mosty służą jako miejsce spotkań turystów. Warto odwiedzić je, aby podziwiać ich piękno oraz dowiedzieć się więcej o historii regionu. Inaczej nazywane są akweduktami kolejowymi, które służyły do przesyłania towarów na terenie Gołdapi.

Dane mostów w Stańczykach

  • Długość: ponad 200 m
  • Wysokość: ponad 40 m
  • Typ: most żelbetowy
  • Promień łuków: 35 stopni

Swoim wyglądem z daleka przypominają te znane z historii lub filmów rzymskie akwedukty. Obecnie dzięki temu przyjęto nazwę “Akweduktami Puszczy Rominckiej”. Niestety wybuch pierwszej wojny światowej nie dał szans na dokończenie linii kolejowej pomiędzy Czerskiem a Litwą. Linia miała być poprowadzona właśnie przez dużą część mazur. Widok tej trasy na takiej wysokości zapierałby dech w piersiach a sama atrakcja byłaby dla tego regionu dość dobrym biznesem.

Mosty kolejowe w Stańczykach liczą przeszło 200 metrów długości i wznoszą się 40 metrów ponad doliną. Pod nimi przepływa sobie spokojnie rzeka o nazwie Błędzianka i jest to dość specyficzna nazwa gdyż oznacza ona „rzekę która błądzi”. Jest to niewielka rzeka która dopływa do Odry. Mosty stańczykowskie słyną ze swojego uroku i są popularnym miejscem spacerów oraz podziwiania pięknej natury.

Pierwszy most północny wybudowano w latach 1912 -14. Budowę drugiego zapasowego mostu uniemożliwiła I wojna światowa. Dokończono przedsięwzięcie dopiero w latach 1923 -1926. Uruchomienie linii kolejowej odbyło się w 1927 roku. Pociągi kursowały mostem północnym aż do roku 1945. Niestety po wojnie Rosjanie rozebrali tory a mosty oszczędzili.

Obecnie mosty są własnością prywatną. Są udostępnione dla zwiedzających a za wejście na mosty pobierana jest opłata. Wynosiła ona w poprzednich latach:

  • 8 zł – dorośli,
  • 4 zł – dzieci.

Warto mieć na uwadze podwyżki wszystkich atrakcji po pandemii. Lepiej się zwrócić i zadzwonić do obsługi obiektu.

Puszcza Romnicka, w której znajdują się mosty Stańczyki, to jeden z najbardziej urokliwych miejsc na Mazurach. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i spacerów. Mosty w Stańczykach słyną ze swojej długości – mają aż ponad 200 metrów! Warto więc przygotować się na długi spacer, podczas którego można podziwiać piękne widoki.

Polecamy:

Share: