Lech, Czech i Rus – to trzy starożytne dęby rosnące w Rogalinie. Zostały one uznane za pomniki przyrody w 1997 roku. Mają ponad 600 lat. To są najstarsze dęby w Polsce. Są również jednymi z najstarszych dębów na świecie. Dęby te mają ogromne znaczenie historyczne i kulturowe. Jest to jeden z symboli Polski. Wielu turystów przyjeżdża do Rogalina, aby je zobaczyć.

Legenda głosi, że dęby te rosły wokół krzyża, na którym umarł Lech. Miał on nadzieję, że stanie się on pomnikiem jego narodu. Podczas wojny polsko-szwedzkiej dęby zostały zniszczone, ale ponownie odrosły. Dęby te są bardzo imponujące i mają ogromną wartość historyczną. Jest to jeden z najbardziej popularnych miejsc w Polsce.

dęby Rogalin

Wysokość „Lecha, Czech i Rusa” to ponad 30 metrów, a średnica pni blisko 2 metry. Pnie są bardzo grube i ciężkie – każdy z nich waży około 15 ton.

Lech, Czech i Rus to trzy dęby, które rosną w Rogalinie koło Poznania. Są to starodrzewne dęby szypułkowe, które należą do najstarszych i największych drzew w Polsce. Zostały one upamiętnione w literaturze i malarstwie. Najsłynniejsza jest rzeźba Jakuba Wejhera „Lech, Czech i Rus”.

  • Dojazd do Rogalina jest łatwy, ponieważ leży ono przy autostradzie A2. Warto tam przyjechać, aby zobaczyć te wspaniałe dęby.
  • Cena biletu wstępu do parku to 5 złotych. Otwarty jest on codziennie w godzinach od 8:00 do 18:00. Parking jest bezpłatny.

Najsłynniejszy dąb w Rogalinie to „Lech”. Jest on najstarszym i największym dębem w parku. Ma ponad 600 lat i rośnie na wysokości 30 metrów. Innym ciekawym dębem jest „Czech”. Został on uznany za pomnik przyrody w 1979 roku. Jest on mniejszy od „Lecha”, ale również bardzo imponujący. Najbardziej tajemniczym dębem jest „Rus”. Nikt nie wie, skąd pochodzi i ile ma lat. Wiadomo jednak, że jest bardzo rzadkim gatunkiem drzewa. Warto przejść się po parku i podziwiać te starożytne dęby. Można także zwiedzić pałac w Rogalinie, który jest udostępniony dla zwiedzających.

Adam Mickiewicz napisał wiersz o tym miejscu, który warto przeczytać.

Mapa dęby Rogalin

Co jeszcze w miejscowości Rogalin?

W Rogalinie, oprócz tytułowych dębów, znajduje się także pałac. Jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych pałaców w Polsce. Pałac jest siedzibą Muzeum im. Ludwika Zamenhofa, które gromadzi eksponaty dotyczące życia i działalności twórcy esperanto. Warto także wspomnieć o kościele świętego Mikołaja, który jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce.

Polecamy:

Share: