I wszystko się zgadza, nie ma drugiego takiego miasta w całej Polsce. Miasto „scyzoryków” położone na bardzo malowniczym terenie pagórkowym i górzystym. Śmiało można powiedzieć, że pod względem krajobrazowym, to najkorzystniej położone miasto w kraju.
Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, przez które przepływa rzeka Silnica, leży w najstarszych górach w Europie – Górach Świętokrzyskich. Jakże pięknych i malowniczych. W samym mieście możemy natknąć się na bardzo interesujące miejsca, ale o tym później, bo sama historia powstania Kielc jest bardzo interesująca.
Ach, Kieleckie jakie cudne, gdzie jest taki drugi kraj
Tu przeżyjesz chwile cudne, tu przeżyjesz życia raj
Wiąże się ona z Mieszkiem, synem Bolesława Śmiałego, który podczas polowania błądzi i zasypia w tamtejszych lasach. Sen który mu się przyśnił, nadał początek szeregu zdarzeń, dzięki którym powstała osada zwana Kielce – na pamiątkę znalezionych kłów. W centrum osady powstał kościół, który nazwano na cześć Świętego Wojciech. Ukazał się on Mieszkowi podczas snu. Natomiast strumień z którego pił książę, aby odzyskać siły, nazwano Silnicą. To jedna z historii powstania tego pięknego miasta.
Inne opowiadaj, iż miasto wzięło swoją nazwę od imienia założyciela, który być może należał do małopolskiego rodu Kiełczów. Wieści niosą również, że jej pochodzenie wywodzi się od narodu Celtów nazywanych Keltami, którzy zatrzymali się na ziemi świętokrzyskiej, podczas swojej wędrówki. To nie koniec przypuszczeń i legend😊 Są i tacy, którzy twierdzą, że nazwa wywodzi się od zajęcia, którym zajmowali się mieszkający tu ludzie, mianowicie kleceniem lepianek, lub jak twierdzą inni, wyrobem żelaznych grotów do dzid.
Jeszcze inna legenda głosi, że miasto wzięło swoją nazwę od produkcji smoły. Smoła zwana „pkieł”, natomiast „pkielce” to osada smolarzy. Jak widzicie historia Kielc jest tak barwna, jak samo miasto i jego okolice.
Na terenie obecnego miasta możemy znaleźć szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej takich jak Kadzielnia, Karczówka, Wietrznia czy Ślichowice. Oprócz tak licznych perełek granica administracyjna obejmuje sporą część Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Sami widzicie, że w Kielcach jest co zobaczyć. Chociażby znaną nie tylko rodowitym kielczanom główną ulicę Sienkiewicza, którą koniecznie trzeba przespacerować o zachodzie słońca. Widok zapiera dech w piersiach. Ulica budowana była około 20 lat ponieważ nikt nie wiedział, gdzie tak naprawdę ma prowadzić. Dziś już wiemy😊 Przespacerujemy nią od dworca głównego, aż do Placu Moniuszki do pomnika „Quo Vadis”, ciągnie się przez 1270 metrów i jest jedną z najdłuższych ulic w Polsce. Tak zwana „Sienkiewka” położona jest na lekkim wzniesieniu, przez co widok na miasto jest zdumiewający.
U zbiegu Sienkiewicza i ulicy Kapitulnej znajduje się piękny skwer zwany Placem Artystów. Jest to jeden z głównych punktów w centrum miasta. Odbywają się tutaj liczne imprezy tematyczne, kiermasze czy koncerty muzyczne. Plac Artystów to również świetne miejsce na odpoczynek czy spacer po tamtejszych alejkach.
Oczywiście jak w każdym większym mieście tak i tu znajduje się rynek, który koniecznie trzeba odwiedzić. Może nie jest on imponująco stary, ale naprawdę robi wrażenie. Znajdziemy tu głównie zabudowę z XIX i XX wieku. Ten kto dobrze popatrzy pod nogi, zobaczy wkomponowane w chodniku kamienie, które zaznaczają fundamenty pierwotnego ratusza. Do roku 2008 stał tu zbiornik przeciwpożarowy, przekształcony później w fontannę. Obecnie rynek jest ładnie zagospodarowany, dlatego jest miejscem, które ukochali sobie mieszkańcy. W dzień odpoczywają na ustawionych leżakach i ławeczkach, a wieczorami mogą zrelaksować się w gronie przyjaciół, w knajpkach, które okalają cały rynek.
Niedaleko rynku znajduje się Wzgórze Zamkowe z Katedrą i pałacem Biskupów Krakowskich. Możemy dojść do niego od strony placu Wolności, przechodząc przez skwer Żeromskiego. W tym właśnie miejscu stała cerkiew, która została zburzona. Na tym miejscu stoi pomnik państwa podziemnego.
Ten piękny kościół zwany Katedrą został wybudowany w latach 1637-41. Zwiedzając to miejsce koniecznie przypatrzcie się południowej ścianie, która znajduje się naprzeciw dzwonnicy. Jest tam wmurowana marmurowa tablica, która pełniła rolę elementarza i wzorca miar długości. Podaje takie jednostki jak długość, ciężar i powierzchnię przedstawiając podstawowy wzorzec długości miary, czyli Łokieć Koronny. To nie koniec ciekawostek związanych z tym miejscem. Na ścianach wieży katedralnej, której boki rozchodzą się na cztery strony świata, możemy dostrzec trzy zegary. Dlaczego tylko trzy? Brak czasomierza od strony południowej to po prostu zwada zegarmistrza z biskupem😊
Świetnym relaksem będzie spacer za pałacem Biskupów, zachwyci Was tam fantastyczny ogród włoski. Jedno z ulubionych miejsc młodych par na sesje zdjęciowe. Prace nad ogrodem trwały rok. Sam środek Pałacu również będzie sporym zaskoczeniem. To idealny przykład polskiej rezydencji z epoki Wazów. W 1816 roku mieściła się tu Szkoła Akademiczno- Górnicza wiec jak sami widzicie- jedno miejsca, a ile historii. Dziś pełne zbiorów muzealnych, które warto zobaczyć.
Zielonym miejscem zaraz u podnóża Wzgórza Zamkowego jest jeden z najstarszych parków w Polsce, park miejski im. Stanisława Staszica. Zdobi go urokliwy staw z fontannami w kształcie ryb. W parku można spotkać kilka pomników, które usytuowane są w licznych alejkach . Nie można zapomnieć o źródełku Biruta – to drugie z ulubionych miejsc młodych nowożeńców. Spacerując po tym urokliwym miejscu na pewno traficie na ptaszarnie, gdzie z bliska można pooglądać różne gatunki ptaków. To nie koniec urokliwych miejsc w Kielcach. Przepięknym i dobrze znanym nie tyko mieszkańcom Kielc jest Kadzielnia.
Kielce i okolice zimą
To pełne atrakcji miasto ma fantastyczny wyciąg narciarski, który mieści się na Telegrafie. Telegraf to szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 408 m n.p.m. na samym szczycie ulokowany jest maszt radiowy o wysokości 60m, należący do Polskich Sieci Nadawczych. Zimą to pełne atrakcji miejsce. Największą z nich jest zaliczana do trudnych 500 metrowa trasa narciarka zjazdowa ze 100m różnicą poziomów. Chętni narciarze mogą skorzystać z wyciągu orczykowego, aby zjeżdżać do późnych godzin, ponieważ rasa jest oświetlona, a w razie potrzeby dośnieżana. Dla osób, które mniej lubią narty a pragną „pomęczyć” się dla przyjemności, mogą skorzystać z lodowiska, które znajduje się zaraz obok wyciągu. To 600m2 tafli, przy muzyce każdy ma zagwarantowaną udaną zabawę.
Wyciąg na górze Pierścienicy to następna trasa tym razem o długości 500 metrów, 65m różnicą poziomów i szerokością 60 m. Na sam szczyt można wjechać wyciągiem orczykowym i talerzykowym. Tuż obok znajduje się wyciąg taśmowy, przygotowany specjalnie dla dzieci. Stok oczywiście jest odpowiednio przygotowany do jazdy nocnej, pięknie oświetlony i naśnieżany. Centrum Sportowo – Rekreacyjne „ Stadion” jest bardzo dobrze przygotowany logistycznie.
To nie koniec atrakcji dla narciarzy. Góra Otrocz w Niestachowie to następny godny odwiedzenia stok narciarski. Narciarze mają tu do dyspozycji stok o powierzchni 4ha. Stok m 90 metrów szerokości i jest idealny na rodzinne wypady. Wszystkie trasy są oświetlone i naśnieżane, a ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na Łysogóry.
Stok narciarski znajdujący się w Tumlinie na zboczu góry Wykieńskiej. Tak naprawdę to dwa niezależne oświetlone stoki na których znajdują się dwa wyciągi. Większy o długości 500m i szerokości 43 m z różnicą poziomów 95m i mniejszy orczykowy o długości 300m i szerokości 43m z różnicą poziomów 75m. Oba sztucznie oświetlone i naśnieżane.
Kielce miastem sportu
Kielce należą do zaszczytnego grona Europejskich Miast Sportu 2018r. i nie ma się czemu dziwić. W Kielcach króluje piłka nożna i piłka ręczna. Oczywiście jest również drużyna siatkówki i koszykówki. Mieszkańcy jednak ukochali sobie te pierwsze dyscypliny. Korona Kielce i Vive Tauron Kielce to drużyny, które przyciągają na swoje mecze pełne hale i stadiony.
W Kielcach można się zakochać, jak nie od pierwszego wejrzenia, to na pewno drugim spojrzeniem. Miasto pełne atrakcji tych dla starszych jak i młodszych mieszkańców. Organizowane imprezy przyciągają również przyjezdnych, którzy bardzo chętnie wracają po nowe atrakcje.