Kadzielnia serce wydarzeń miasta Kielce

Mało kto spodziewa się tak pięknego miejsca, w zasadzie w centrum miasta. Kadzielnia to rezerwat przyrody o powierzchni 0,6 ha. Został utworzony w 1962 roku i obejmuje Skałkę Geologów – najwyższą część wzgórza Kadzielnia (295 m n.p.m.) W dawnych czasach zbierano na wzgórzu zioła na kadzidło, stąd nazwa Kadzielnia. Przepiękne miejsce ze skupiskiem 25 jaskiń, których łączna długość wynosi 678m. Trasa turystyczna, która je udostępnia ma długość 140m.

jaskinia wschodnia kadzielnia

We wschodniej ścianie znajduje się Jaskinia Wschodnia. Jej korytarze mają 80m długości i prowadzą do niej trzy otwory odsłonięte podczas eksploatacji wapienia.

Do Jaskini Prochownia mierzącej 28m długości, prowadzi otwór zabudowany metalowymi drzwiami.

Tuż obok znajduje się Jaskinia Odkrywców z 14m wąskim korytarzem o szerokości do 1,4m i wysokości do 6,5m.

Najdłuższą jaskinią z 16 znajdujących się w Skałce Geologów jest Jaskinia Jeleniowska. Wejście widoczne jest ze ścieżki prowadzącej na szczyt. Nazwa wzięła się od szczątek jelenia, które zostały znalezione w 1904r. Jaskinia ma długość 36m.

Jaskinia Zwaliskowa o długości 24m. to druga pod względem wielkości jaskinia w Skałce Geologów. Wejście do niej było możliwe dopiero po osunięciu się bloków skalnych.

Kolejną jaskinią jest Jaskinia Urwista – 18m długości– do której prowadzą dwa wejścia z czego jedno prowadzi przez 11metrowy Komin Geologów. Zejście wymaga użycia liny.

Ze wzgórza Kadzielnia tak naprawdę pozostało tylko jego wschodnie zbocze oraz resztki zbocza południowo-zachodniego, zwane Wzgórzem Harcerskim. Skałka geologów została oddzielona głębokim wyrobiskiem i jest otoczona „szmaragdowym jeziorkiem”. Przepiękny kolor wody daje fantastyczny efekt wizualny.

jeziorko szmaragdowe kadzielnia

Po tym pięknym kamieniołomie możemy spacerować i podziwiać fantastyczne widoki na miasto. W którą stronę nie spojrzymy tam znajdziemy malowniczy pejzaż. Patrząc w kierunku południowym ujrzymy panoramę Pasma Dymińskiego z Górą Telegrafpasmo Posłowickie z Górą Pierścienicą, w kierunku południowo-zachodnim przełom rzeki Bobrzy i pasmo Zgórskie Z Górą Patrol. Kierunek zachodni to krajobraz Pasma Kadzielniańskiego z Karczówką a kierunek północny to Wzgórza Tumlińskie.

Piękne widoki i klimatyczna okolica są idealnym miejscem na amfiteatr. Tak, jeden z najpiękniejszych w całej Polsce. Liczy 5,5 tyś. Miejsc. Odbywa się w nim mnóstwo okazjonalnych imprez jak i również Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.

Na terenie Kadzielni możemy zobaczyć również pomniki i tablice upamiętniające. Z ulicy Krakowskiej widoczne są również ogromne kamienie przypominające dekalog- dziesięć przykazań przekazanych przez Boga Mojżeszowi na Górze SynajTablice Mojżeszowe ważą wiele ton i mają 6 metrów wysokości i dwa szerokości. Umieszczone zostały w 2005 roku i było to nie lada wyzwanie, które dziś jest widoczne już z daleka i robi ogromne wrażenie.

Okres zimowy wcale nie usypia Kadzielni. Podczas mroźnej zimny wygląda bardzo malowniczo między innymi dzięki lodowemu wodospadowi nazwanego lodospadem.

Share: