To jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych tej części Europy. Pierwszymi odkrywcami są Józef Kopeć i Feliks Wawrzeńczak. Ponownie odkryli ją czterej uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa. Dostali się do niej poprzez szczelinę, która powstała podczas wydobywania kamienia do celów budowlanych. W celu zabezpieczenia Jaskini przed zniszczeniem, zabezpieczono jej wejście kratami. W 1965 roku Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Wojewódzki Konserwator Przyrody zostali powiadomieni o niezwykłych walorach jaskini. Rok później powstał pierwszy plan udostępnienia jaskini dla masowego zwiedzania, jednak ostateczna decyzja o udostępnieniu jaskinia dla zwiedzających zapadła dopiero 6 lat później.

Nazwa Raj jest przeciwieństwem znajdującej się w pobliżu wcześniej odkrytej jaskinia Piekło. Nie tak pięknej i spektakularnej, raczej ubogiej, w porównaniu z Jaskinią Raj.

Cała trasę jaskini przejdziemy w pozycji stojącej w temperaturze około 8-10 ℃. Wilgotność w jaskini jest na poziomie 95%, co pozwala wytworzyć unikalny mikroklimat. Samo wejście do jaskini poprzedzone jest sztolnią, która ma zapobiegać dostaniu się ciepłego powietrza do wewnątrz. Ze względu na utrzymanie tego mikroklimatu, liczba osób zwiedzających jest ograniczona. Trasa zwiedzania mierzy 180 metrów długości. Możemy na niej napotkać potężne głazy oderwane od stropu pokryte widowiskowymi naciekami, pełne uroku kolumny czy zjawiskowe jeziorka.

Zwiedzając jaskinie przechodzimy przez kolejne Sale, każda z nich ma swoją nazwę. Najbardziej popularna to sala Stalaktytowa gdzie znajduje się największe zagęszczenie stalaktytów.

Jaskinie ukochały sobie również nietoperze, mopki i gacki brunatne. Liczba nietoperzy zmienia się co roku, w 2017 mieszkało to około 20 nietoperzy.
Jaskinię można odwiedzać po parę razy i za każdym będziemy patrzeć na nią w inny sposób. Za każdym razem będzie okrywać przed nami swoje tajemnice.

Share: